Σύστημα αιρετικό! Το σύστημά μου. (#8)

  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    85  6 Jul 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Μέχρι στιγμής έχουν γράψει περίπου 6 ώρες με το ζόρι, αναπαραγωγής και δυστυχώς ακόμα δεν έχω πάρει αυτό που περίμενα...

    Το πρόβλημα της έντασης λύθηκε βέβαια αφού τώρα έχω υψηλότερες στάθμες με το volume σε μικρότερη διαδρομή αλλά τα ηχητικά χαρακτηριστικά των JJ σε καμία περίπτωση δεν φτάνουν αυτά των TungSol. Με αρνητικά σημεία την συμπεριφορά στα άκρα του φάσματος όπου τα υψηλά έχουν έλλειψη διαφάνειας, ανάλυσης αλλά και αρμονικού πλούτου. Στις χαμηλές υπάρχει έλλειψη σώματος το οποίο συνεχίζει μέχρι την χαμηλομεσαία και κατώτερη μεσαία περιοχή που δίνει την εντύπωση έλειψης σώματος στο γενικότερο άκουσμα... Βέβαια γενικότερα υπάρχει έλλειψη ή μειωμένος αρμονικός πλούτος. Μάλιστα οι κινέζικες του Luxman υπερέχουν στον τομέα του αρμονικού πλούτου και της περιγραφής των υψηλών.

    Έχω κάνει μέχρι τώρα δύο ακροάσεις η πρώτη 3-4 ώρες και δεύτερη 2-3 ώρες. Τα πράγματα στην δεύτερη ακρόαση ήταν σαφώς βελτιωμένα αλλά ακόμα δεν φτάνουν τις επιδόσεις των Tung Sol που όταν ακούω από την ψηφιακή μου πηγή είναι μακράν καλύτερες ειδικά τώρα τελευταία που παρατηρώ βελτιώσεις στα άκρα του φάσματος ειδικά στις χαμηλές.

    Βέβαια όταν είχα πάρει τις Tung Sol έπαιζαν και εκείνες 'κουμπωμένα' και μαζεμένα σε μεγάλο βαθμό αλλά είχαν θετικά στοιχεία που έγιναν άμεσα αντιληπτά. Θα κάνω ακόμα λίγη υπομονή να φτάσω τις 30 ώρες αλλά δεν πιστεύω να αλλάξουν και πάρα πολύ.

    Σε πρόσφατη συζήτηση που είχα με τον κύριο Άκη Μιχαλόπουλο μου είχε αναφέρει ότι οι JJ δεν θα αποτελούσαν ουσιαστική αναβάθμιση αλλά τις είχα ήδη παραγγείλει. Μέχρι στιγμής λοιπόν επαληθεύθηκαν τα λεγόμενα του.

    Αναρωτιέμαι όμως.... Αφού μέχρι στιγμής οι αλλαγές και το θετικό αποτέλεσμα που πήρα από τις Tungsol ήταν τόσο μεγάλες, γιατί χάλασα το σερί;

    86  6 Jul 2013  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    Νομιζω οτι δια της ερωτησεως απαντησες ηδη.

    87  7 Jul 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Ειναι εμπειρια να ξερεις πως παιζει η καθε λαμπα (τυπος, μαρκα, ετος κατασκευης).
    Εκει ειναι ολο το παιχνιδι.
    Η αναζητηση συνεχιζεται μεχρι τελικης πτωσης...

    88  7 Jul 2013  
  • Zampelis

    Zampelis

    Registered

    Μερικές φορές δεν παίζει τόσο ρόλο η μάρκα της λυχνίας αλλά το με ποια λυχνία έχει κάνει voicing το μηχάνημα ο κατασκευαστής... Ακόμα και εάν είναι φτηνές μερικές φορές το μηχάνημα παίζει καλύτερα ακόμα και από το να χρησιμοποιείς ακριβές NOS...

    Καλή η αναζήτηση, καλό να ψάχνεις τον τέλειο ήχο, αλλά Πάνο πρόσεχε μην μπεις στο τριπάκι του tube rolling σε βάρος της μουσικής απόλαυσης...

    Το έχω πάθει και ξέρω πως είναι... Τώρα πια ακούω περισσότερο τους Malbec μου με GEC =C= EL34 και ΕΗ ΚΤ88 και έχω αφήσει τις EAT KT88 στο συρτάρι... Προσπαθώ να μην σκέφτομαι "πως θα ακουγόταν αυτό το τραγούδι με μια καλύτερη λυχνία;" κάθε φορά που παίζουν.. Γνωρίζω οτι αυτές που παίζουν έχουν τους περιορισμούς τους, αλλα γνωρίζω οτι είναι και ΕΠΙΛΟΓΗ μου να ακούω με αυτούς τους περιορισμούς... Δεν με πιέζει κάτι να σκεφτώ: "Είναι αυτό το καλύτερο που μπορεί να κάνει ο ενισχυτής μου;" γιατι πολύ απλά ξέρω ότι μπορεί΄να παίξει καλύτερα αλλα δεν με ενδιαφέρει..

    Και έχω βρει την ηρεμία μου.. Απλά βάζω τις ΕL34 ή τις ΚΤ88 μια κάθε τόσο και τις αφήνω εκεί για κανα δίμηνο κάθε φορά.. και απλά συγκεντρώνομαι στην μουσική και όχι στον ήχο...

    89  7 Jul 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Φίλοι μου...

    Πριν από λίγο τελείωσα την πρωινή μου ακρόαση και το παίξιμο ήταν σαφώς καλύτερο με καλύτερο σώμα στις χαμηλές αλλά και ανάλυση σε όλο το φάσμα. Μάλλον βιάστηκα να βγάλω συμπέρασμα. Θα περιμένω και άλλο μέχρι να βγάλω πιο ασφαλή συμπεράσματα.

    Φίλε Zampelis όπως έχω ξαναπεί το tube rolling δεν είναι κάτι που ενδιαφέρει τόσο πολύ. Οι αλλαγές που έχω κάνει μέχρι τώρα με ικανοποιούν παραπάνω από ότι περίμενα και έτσι δεν μπορώ να πω ότι έχω μπει σε αυτό το τριπάκι. Οι αλλαγές έγιναν γιατί το αρχικό voicing είχε κάποια ιδιαίτερα, για εμένα, χαρακτηριστικά που ήθελα να αλλάξω(βελτιώσω για εμένα).

    90  7 Jul 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Όλη αυτή η διαδικασία των τελευταίων 3 μηνών με τις αλλαγές στις λυχνίες πραγματικά ήταν μια υπέροχη και ενδιαφέρουσα εμπειρία στον κόσμο της λυχνίας. Μπορείς να πάρεις ένα μηχάνημα το οποίο παίζει υπέροχα και να αλλάζοντας κάποιες λυχνίες να το κάνεις πιο κοντά στα γούστα σου και όχι μόνο.

    91  7 Jul 2013  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    να υποψιαστω διαζυγιο απο την LUX-WOMAN?

    92  9 Jan 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Μπα... Η γυναίκα με υποστηρίζει στο χόμπι δυνατά. Αν εννοείς αυτό.

    93  9 Jan 2014  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    φυσικα και δεν εννοω αυτό,εννοω διαζυγιο με τον luxman.

    94  9 Jan 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Αααα... Ο Luxman δεν φεύγει με τίποτα προς το παρόν ή τουλάχιστον έτσι εύκολα. Έχω φέρει μερικά μηχανήματα στον χώρο μου και όπως τα πήρα τα πήγα πίσω... Όμως τώρα τελευταία εμφανίστηκαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες. Αν κάτσουν καλώς. 1 μία είναι ένας Gryphon Callisto και η άλλη ένας Audia Flight ONE. Αν μου κάτσει για τον πρώτο έφυγα! Αλλιώς για τον άλλον.

    Αν δεν τους προλάβω θα κάτσω εκεί που είμαι. Προς το παρόν ο Luxman είναι σε αγγελία. Αν φύγουν τα δύο παραπάνω, θα αποσυρθεί και η αγγελία.

    95  9 Jan 2014  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    Πάνο πρόσεξε καλά γιατι όταν κάνεις ισορροπία σε τεντωμένο σκοινί υπάρχει και ο κύνδυνος πτώσης.. Και άντε να τα συμμαζεύεις μετά.. Ειδικά με την προσεχή κατάσταση..

    Γνώμη μου σταματα να τρώγεσαι και μείνε στο υψηλότατο επίπεδο που σου προσφέρει ο εν λόγω LUX και έχει ο θεός.

    Πολύ σύντομα θα αλλάξει η ψυχολογία σου (ξέρεις τι εννοώ), πρόσεξε μην έχεις προλάβει να κάνεις καμια.. μα..κακία.. στο μεταξύ και σε κάψει ο χυλός χωρίς γιαούρτι να φυσήξεις..

    96  11 Jan 2014  
 
page 8/18 rows 12/212 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 87ms (19 queries, 47ms)