Σύστημα αιρετικό! Το σύστημά μου. (#7)

  • petkef

    petkef

    Registered

    Ωραία πράγματα!!!

    73  24 May 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Λοιπόν από τις λυχνίες σημερινής παραγωγής πράγματι διάλεξες από τις καλλίτερες... είναι πράγματι εξαιρετικής κατασκευής και ο ήχος τους πάρα πολύ καλός... μπράβο και να τις χαίρεσαι...

    74  24 May 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Ευχαριστώ.

    Πριν καταλήξω σε αυτές έκανα την έρευνά μου στο διαδίκτυο και από όσα διάβασα κατέληξα σε αυτές, σαν στοιχεία που συνέλεξα αλλά και σαν απαιτήσεις που είχα. Τώρα μένει να δω-ακούσω πως θα εξελιχθούν μετά το στρώσιμο.

    Κερνάω ακροασούλα πάντως.

    75  24 May 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Σουπερ, μπραβο Πανο!

    76  24 May 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Οι καινούριες λάμπες έχουν κλείσει περί τις 30 ώρες και η κατάσταση είναι κάπως καλύτερη.

    Βέβαια σε συζητήσεις που έχουμε κάνει ακόμα δεν έχουν κλείσει 100 ώρες αλλά σίγουρα η συμπεριφορά έχει αλλάξει. Γενικά είμαι ικανοποιημένος από την επιλογή των Tung Sol και ανυπομονώ να κλείσουν τις ώρες στρωσίματος για να μου δώσουν τα μέγιστα.

    Μάλιστα όλο αυτό το παιχνίδι με τις λυχνίες και τα αποτελέσματα που δίνουν έχει αρχίσει να με γοητεύει αλλά και να μου δημιουργεί πολύ μεγάλο ενδιαφέρον αλλά και αγάπη για τον κόσμο της λυχνίας!

    77  27 Jun 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Πάνο... καθώς οι λάμπες σου έχουν ήδη 30 ώρες λειτουργίας πρέπει να ξέρεις ότι ο ήχος τους έχει φτάσει περίπου στο ανώτερο όριο της απόδοσης τους. Από εδώ και πέρα θα βλέπεις μόνο διαφορές στα άκρα του φάσματος και σε διαστάσεις της σκηνής αλλά όχι πλέον συγκλονιστικές διαφορές...

    78  28 Jun 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Είμαι πλέον άριστα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα που έχω. Όπως έχω ξαναπεί η απόδοση του συστήματός μου (για εμένα) ξεπερνάει τις αρχικές μου προσδοκίες. Οπότε πραγματικά δεν περιμένω κάτι παραπάνω. Πάντως Κυριάκο οι Tung sol βγήκαν εξαιρετικές όπως μου είχες πει και εσύ. Αλλά αυτό που έκανε την μεγαλύτερη διαφορά τελικά ήταν ο χαρακτήρας ή οι επιδόσεις των 6CA7, που όμως σίγουρα αποδίδουν καλύτερα με τις Tung Sol. Ο χαρακτήρας του ενισχυτή έχει αλλάξει αρκετά από όπως ήταν στην αρχή με τις δικές του λυχνίες.

    79  29 Jun 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Ε αυτός ήταν και ο λόγος που τις άλλαξες... χαίρομαι πάντως που είσαι ευχαριστημένος μιας και εγώ σου τις πρότεινα...

    80  30 Jun 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Σίγουρα Κυριάκο με επηρέασες θετικά προς αυτήν την κατεύθυνση μιας και γνωρίζω ότι διαθέτεις και γνώσεις-εμπειρία στις λυχνίες αλλά και μεγάλη συλλογή που συνεπάγεται με γνώση από πρώτο χέρι!

    81  30 Jun 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Τελικά δεν άντεξα και πριν καιρό είχα παραγγείλει ένα ταιριασμένο ζευγάρι λυχνίες JJ από την Αμερική (ebay) τις οποίες και είχα παραγγείλει να είναι εκτός από matched pair και high gain αφού είχα εντοπίσει ένα θέμα με την ένταση όταν έπαιζε το πικάπ.

    Όπως έχω προαναφέρει ο Luxman φορούσε κάποιες κινέζικες οι λυχνίες οι οποίες εμένα προσωπικά δεν με ικανοποιούσαν ηχητικά. Αφού λοιπόν προηγήθηκε η αλλαγή όλων των λυχνίων του ενισχυτή αποφάσισα να αλλάξω και τις δύο τελευταίες 12ax7 που είχαν μείνει στο τμήμα του phono του Luxman.

    Πριν από μία εβδομάδα λοιπόν μου ήρθαν οι JJ 12AX7 matched pair/High gain. Έτσι λοιπόν προχώρησα στην αντικατάσταση.

    82  6 Jul 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Και συνεχίζω με φωτογραφικό υλικό.

    83  6 Jul 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    84  6 Jul 2013  
 
page 7/18 rows 12/212 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 36ms (18 queries, 6ms)